Konwerter doc na pdf – konwersja do PDF cz. 2

Konwerter doc na PDF – konwersja PDF cz. 2

Konwerter doc na pdf jest niezbędny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obiegiem dokumentów. Także tam, gdzie wiele osób ma mieć wpływ na ich treść. Oto przegląd metod konwersji do PDF – część 2. O najprostszych rozwiązaniach mówilismy już na stronie PDF creator – czyli konwersja do PDF – część 1.

Konwerter doc na PDF – uniwersalna metoda

Konwerter doc na PDF jest realizowany też w postaci innych rozwiązać, bardziej uniwersalnych, do tego niewymagających ponoszenia żadnych kosztów. To darmowe sterowniki druku. Prawdziwy konwerter doc na PDF (i nie tylko) – w pigułce.

Może nie brzmi prosto, ale w użyciu trudno o prostsze rozwiązanie. Przykładem takiego sterownika druku do PDF jest CutePDFWriter, który świetnie sprawdza się jako konwerter doc na PDF i nie tylko.

Na czym polega w jego przypadku konwersja czy też bardziej druk do PDF? Na drukowaniu jak w przypadku normalnej drukarki.

Po zainstalowaniu programu wśród drukarek dostępnych w komputerze pojawi się CutePDFWriter. Tak jak w przypadku drukarki, także i tu możemy określić, które strony mają zostać „wydrukowane”.

Są też dodatkowe opcje wpływające na jakość grafiki, która pojawi się w utworzonym PDF-ie. Gdy wybierzemy „Drukuj”, wyświetli się żądanie podania nazwy pliku i jego docelowej lokalizacji. Po tym wybrane strony zostaną „wydrukowane”, czyli zapisane w postaci dokumentu PDF.

To również niezwykle proste, a do tego uniwersalne i darmowe rozwiązanie. Prawdziwy, prosty w użyciu, bo obsługiwany jak standardowa drukarka konwerter doc na PDF. Dzięki niemu możemy tworzyć PDF-y w każdym programie, z którego możemy drukować dokumenty.

PDF-y dla profesjonalistów

Opisane metody tworzenia plików PDF są proste w użyciu i zapewniają niezłe rezultaty. Jeśli jednak interesuje nas profesjonalne zastosowanie PDF-ów, lepiej sięgnąć po bardziej profesjonalne metody.

Kiedy może mieć to zastosowanie i co to za rozwiązanie?

Na przykład w składzie tekstu DTP czy przygotowywaniu dokumentów do druku – czy to na papierze, czy docelowo w formie elektronicznej. W takiej sytuacji można pomyśleć o profesjonalnym narzędziu do tworzenia, edycji i konwersji PDF, czyli o Adobe Acrobat.

Co prawda, programy do składu tekstu są wyposażone w rozbudowane funkcje zapisu do PDF, jednak to nie to samo, co Adobe Acrobat. To narzędzie do profesjonalnej edycji i konwersji dokumentów PDF, oferujące największe możliwości w tym zakresie.

Pełna wersja tego programu to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Jeśli na poważnie wykorzystujemy format PDF do konwersji, przenoszenia, udostępniania i obróbki informacji – na pewno warto.

Profesjonalne zastosowania – DTP i tłumaczenia

Ze względu na możliwości dodawania komentarzy, notatek, wyróżniania – PDF to idealny format do udostępniania informacji. Mogą być one złożonego z samego tekstu – dowolnie sformatowanego, jak i z tekstu i elementów multimedialnych.

Dzięki temu formatowi możliwe jest udostępnianie najbardziej złożonych technicznie dokumentów w niezmienionej postaci osobom nie posiadającym dostępu do zaawansowanych aplikacji, za pomocą których sporządzane są dokumenty źródłowe.

Gdzie stosuje się format PDF? Najlepsze przykłady zastosowania to udostępnianie dokumentów przeznaczonych do druku czy publikacji w formie elektronicznej. Korektorom, specjalistom wydającym opinie czy recenzentom.

Najważniejsza zaleta plików zapisanych w formacie PDF jest taka, że osoba, której się je udostępnia, nie ma możliwości zmiany ani ich struktury, ani treści. Za to ma różnorakie możliwości dodawania komentarzy, wyróżniania i oznaczania wybranych elementów czy to tekstowych czy graficznych.

Stąd PDF-y stosuje się między innymi w tłumaczeniach. Np. po tłumaczeniu dokumentów technicznych tworzony jest pdf, który wysyła się do korektora (proofreadera).

Jego komentarze, uwagi i poprawki są na koniec nanoszone w dziale DTP. W aplikacjach, za pomocą których utworzono dokumenty źródłowe: pliki Indesign, Framemaker i innych.

Jak widać tworzenie i konwersja do PDF to nic trudnego. Mamy dziś gotowe rozwiązania, które nam to umożliwiają.

Za prostsze nie musimy płacić. Za najbardziej profesjonalne – już tak, ale kilkadziesiąt złotych miesięcznie to niewielki wydatek, wziąwszy pod uwagę, jakie możliwości zyskujemy w zakresie tworzenia plików PDF, edycji dokumentów i konwersji do PDF i z PDF do innych formatów.

Aktualną wersję opisu metod zapisu dokumentów w formacie PDF opisujemy na stronie Jak tworzyć dokumenty PDF. Zapraszamy!