Najlepsze edytory HTML – jak tłumaczyć strony
To oczywiście subiektywny wybór, podparty jednak latami doświadczenia w pisaniu stron w języku HTML oraz tłumaczeniu podobnych dokumentów.
Obecnie dostępnych jest wiele programów wspomagających tłumaczenie. To tak zwane narzędzia CAT. W większości przypadków pozwalają skutecznie tłumaczyć dokumenty HTML, Javascript i PHP. Nie dają jednak możliwości tak dokładnej edycji, jak nieco bardziej tradycyjne edytory tekstu, które w obecnych wersjach świetnie nadają się do edycji plików stron internetowych.
Z tego tez powodu często są określane mianem edytorów HTML, choć równie dobrze można ich używać do edycji zwykłych plików tekstowych czy plików z zapisanych kodem w wielu innych językach programowania, np. C++.
Uwaga
Zaktualizowaną i rozszerzoną wersję artykułu na temat wymienionych edytorów wraz z listą najważniejszych cech i funkcji tego typu programów zamieściliśmy na stronie pt. Najlepsze edytory HTML. Prezentujemy w nim 3 darmowe i jeden płatny, ale warty uwagi edytor HTML. Serdecznie zapraszamy, warto!
Zapraszamy do krótkiego przedstawienia 3 edytorów HTML należących do grupy ulubionych tego typu programów, zarówno wśród twórców stron internetowych, jak i profesjonalnych tłumaczy, zajmujących się tłumaczenie stron internetowych.
Adobe Brackets – Open Source
To doskonały, darmowy, niezwykle popularny edytor tekstu od firmy Adobe. Do jego mocnych stron należy podświetlanie składni wybranego języka, np. HTML czy Javascript. Ponadto pozwala edytować kod CSS bezpośrednio w dokumencie HTML. Wystarczy w tym celu umieścić kursor tekstowy w danym elemencie i użyć skrótu klawiszy CTRL+E.
Dla twórców stron ważne jest tu wsparcie technologii Less i Sass. Dzięki niemu podczas edycji stylów CSS dostępny jest dynamiczny podgląd strony, jak będzie wyglądać po dokonaniu zmian.
Podobnie jak Notepad++, ale zwłaszcza SublimeText, Brackets to edytor obsługujący motywy i dodatki/rozszerzenia. W tym przypadku instalacja nowych rozszerzeń jest banalnie prosta. W oknie wyszukiwania wystarczy wpisać choćby fragment nazwy rozszerzenia, którego szukamy, a program wyszuka je w Sieci i wyświetli z możliwością zainstalowania. Warto dodać, że rozszerzeń do programu Brackets istnieją setki i za ich pomocą można naprawdę istotnie rozbudować możliwości tego edytora.
Ważnym elementem edytora Adobe Brackets jest rozszerzenie o nazwie Extract, którego zadaniem jest ekstrakcja z plików PSD informacji o warstwach, kolorach i czcionkach. Nieocenione narzędzie dla zajmujących się pisaniem stron WWW.
Brackets dostępny jest pod adresem: Brackets.
Notepad++ – także za darmo
Notepad++ to chyba najszybszy dostępny edytor tekstu. Podobnie jak Brackets obsługuje motywy, dzięki którym możliwe jest dopasowanie wyglądu elementów okna edycji tekstu dowolnie do własnych potrzeb.
Podobnie jak obydwa pozostałe edytory podświetla składnię wybranego języka, ułatwiając edycję i kontrolowanie poprawnego wprowadzania znaczników HTML.
Jako jeden z nielicznych edytorów pozwala zapisywać pliki przy użyciu kodowania UTF-8 bez BOM (ang. Byte Order Mark), czyli znacznika kolejności bajtów w wielobajtowym kodowaniu znaków. Jest to o tyle istotne, że w przypadku UTF-8 znacznik ten nie tylko nie jest niezbędny, ale ponadto może powodować problemy – występowanie w kodzie strony niepożądanych znaków.
Notepad++ dostępny jest pod adresem: Notepad++.
SublimeText – za ok. 70 USD, ale warto!
Na koniec edytor, który można uznać za najpopularniejszy wśród profesjonalnych użytkowników zajmujących się edycja plików HTML. SublimeText nie jest programem darmowych, ale w wielu przypadkach zdecydowanie warto wydać za niego około 70 USD.
Naturalnie SublimeText oferuje cały szereg funkcji do szybkiej edycji, jak wcięcia, komentowanie, zamiana wielkości liter z małych na duże i na odwrót itd. Ponadto mamy w nim duże możliwości zmiany wyglądu okna edytora, w tym nie tylko kolorów czcionek poszczególnych elementów czy tła, ale i liczby kolumn, wyświetlanych okien.
Największą siłą tego edytora są jednak rozszerzenia i duże możliwości definiowania skrótów klawiszowych – warto dodać – obok wielu już zdefiniowanych. Dzięki nim praca z tekstem może być naprawdę efektywna. Bardzo szybkie zaznaczanie wybranych fragmentów tekstu, wcinanie całych bloków, otaczanie znacznikami HTML itd.
SublimeText to m.in. edytor HTML dla użytkowników, którym zależy na efektywnej, sprawnej pracy. Początkowo opanowanie dostępnych funkcji i zapoznanie się z możliwościami wymaga nieco czasu. Później owocuje to jednak możliwością dopasowania programu dokładnie do własnych wymagań i przyzwyczajeń.
SublimeText dostępny jest pod adresem: SublimeText.
Pajączek – polski edytor HTML legenda
Poza zwykłe edytory HTML wykracza jeden program, o którym nie sposób nie wspomnieć. Nie jest to standardowy edytor tekstu z wbudowaną obsługą składni HTML czy PHP, ale prawdziwe narzędzie do tworzenia stron internetowych.
Chodzi o aplikację o nazwie Pajączek – polski program do tworzenia stron internetowych. W wersji standard kosztuje on ok. 95 zł, w wersji professional ok. 180 zł. Oprócz wbudowanej funkcji podpowiedzi składni, autouzupełniania kodu i pomocy kontekstowej (do php, html 5 i 4) oferuje przydatny głównie dla poczatkujących prosty edytor graficzny. Dzięki niemu łatwo tworzyć strony WWW w trybie WYSIWYG.
Poza tym tworzącym strony przyda się wbudowany klient ftp, ale także narzędzia do testowania stron, w tym walidator składni html i css, czy moduł do obsługi baz danych – w przypadku stron tworzonych dynamicznie z użyciem baz mysql. Warto też wspomnieć o zestawie szablonów gotowych serwisów www.
Jeśli więc nasza działalność miałaby wykraczać poza edycję kodu html i obejmować nie tylko kontrolę znaczników, ale tworzenie stron – warto zastanowić się nad podobnym znacznie bardziej zaawansowanym narzędziem.
Pajączek dostępny jest pod adresem: Pajączek.
Edytory HTML a tłumaczenie stron
Analizując wymienione programy pod kątem tłumaczenia stron, łatwo dojść do wniosku, że każdy z tych programów świetnie się do tego nadaje. Podświetlenie znaczników HTML, PHP czy Javascript to standard. Możliwości odczytu i zapisu przy użyciu wybranego kodowania oraz nieograniczone możliwości dostosowania interfejsu, a głównie okna edycji tekstu do własnych wymagań sprawiają, że każde z tych narzędzi sprawdzi się w tłumaczeniu czy choćby tylko w kontroli i poprawianiu przetłumaczonych stron WWW.
Warto dodać, że do samego tłumaczenia stron, a właściwie do tłumaczenia zawartych na nich treści, najlepiej nadają się programy CAT. Więcej piszemy o tym na stronie poświęconej tłumaczeniu stron internetowych.
Istotne są bowiem nie tylko możliwości techniczne edycji kodu HTML, do czego najlepsze są właśnie edytory HTML, ale także zapewnienie wystarczającej kontroli nad jakością tłumaczenia i odpowiedniej jego dokładności. Podobnymi możliwościami dysponują wyłącznie tłumacze lub raczej biura tłumaczeń specjalizujące się w tłumaczeniu stron internetowych.