Konwersja PDF do Word

Konwersja PDF do WORD – Podejście Profesjonalne – Część 2

Artykuł ten stanowi ciąg dalszy opisu metod konwersji PDF do WORD. W tej części zostaną opisane profesjonalne podejścia do tej kwestii, stosowane przez biura tłumaczeń. Szczegółowe informacje na ten temat zamieściliśmy natomiast na stronie Jak tłumaczyć pdf.

Konwersja PDF do Word – profesjonalnie

Metody stosowane przez zawodowców muszą być wydajne i efektywne. Ślęczenie nad źle skonwertowanym plikiem może spowodować spiętrzenie obowiązków, dlatego też biuro tłumaczeń nie mogą sobie na to pozwolić.

Biura tłumaczeń często otrzymują materiały źródłowe w formie PDF. W większości przypadków proces konwersji przebiega bez zakłóceń, lecz bywa, że odczytanie informacji zawartych w tekście sprawia trudność.

W najgorszym wypadku nie pozostaje nic innego jak przepisanie fragmentu, który z pewnych względów został źle odczytany przez program. Pomijając jednak te skrajne przypadki, większość biur postępuje według ściśle określonych procedur związanych ze sposobem przygotowania tekstu do tłumaczenia. Spośród tych metod można wyszczególnić trzy.

Konwersja PDF – metoda 1

Pierwszą z metod jest konwersja pliku PDF przy pomocy programu Adobe. To dobre rozwiązanie jako przygotowanie do tłumaczenia PDF. Sprawdza się ono w przypadku plików edytowalnych, czyli takich, które można skopiować. We wcześniejszych wersjach tego programu konwersja nie była możliwa, lecz uaktualnione posiadają taką funkcję.

Po każdej konwersji należy porównać plik wyjściowy z oryginalnym, aby wyeliminować ewentualne nieścisłości. Warto zwrócić uwagę na formatowanie, czy nie brakuje jakiegoś fragmentu tekstu lub czy wyrazy zostały niewłaściwie złamane.

Konwersja PDF – metoda 2

Kolejna metoda polega na skonwertowaniu pliku z wykorzystaniem programu Abby. W tym przypadku również jest ona wykorzystywana przy plikach edytowalnych. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku pierwszej metody. Po wszystkim, również należy porównać plik źródłowy z docelowym. Tego rodzaju działania są tez często wykonywane w przypadku tłumaczeń technicznych.

Konwersja PDF – metoda 3

Ostatnią z wymienionych metod jest OCR przy pomocy programu Abby. Tego sposobu używa się do konwersji plików nieedytowalnych, czyli takich, które były skanami lub zdjęciami.

Za pomocą tej metody otrzymujemy plik WORD, którego zawartość możemy edytować. Całość trzeba sprawdzić, gdyż korzystając z tego narzędzia, mogą wkraść się niedoskonałości. Najlepiej przekazać to do dobrego biura tłumaczeń oferującego tłumaczenia dla firm, dysponującego własnym działem technicznym.


Więcej na temat tłumaczenia dokumentów PDF, jak wspomnieliśmy, piszemy na stronie:
Jak tłumaczyć dokumenty w formacie PDF

Serdecznie zapraszamy, warto!